Efter prøvetræning i Juventus: Her er 16-årige Theos planer for fremtiden
Teenageren Theo Sander har fortsat snuden i AaB-sporet, selvom en tur til Italien imponerede den unge, nordjyske målmand
Opdateret kl. 14:51
FODBOLD: Theo Sander er tilbage på nordjysk jord, efter han i sidste uge prøvetrænede med den italienske storklub Juventus. Dermed er døren åbnet på klem til en anden verden end de ungdomsmiljøer, som den 16-årige indtil videre har været i - senest AaB.
- Det er fantastisk at se noget nyt - især i så stor en klub som Juventus. Faciliteterne er fantastiske, og trænerne er dygtige. Spillerne er virkelig dygtige. De vælger jo de bedste spillere i hele Europa, så det er et fedt miljø at være i, fortæller teenageren.
- Jeg havde nogle samtaler dernede og trænede med. Så må vi se, hvad der sker. Det er altid fedt, at der er klubber, som vil have en. Så ved man, at man gør noget rigtigt ude på træningsbanen hver dag, tilføjer han.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.