Efter sløj sæsonstart: Tiltrængt succes til Thisted FC

Thyboerne spillede sig tirsdag aften videre i pokalturneringen i fodbold på bekostning af naboer

Ahmad Gero lavede to mål i pokalsejren over Skive. <i>Arkivfoto: Henrik Bo</i>

Ahmad Gero lavede to mål i pokalsejren over Skive. Arkivfoto: Henrik Bo

I 2. division i fodbold har Thisted FC fået en rigtig skidt sæsonstart med fem nederlag på stribe, og optakten til tirsdagens pokalkamp på en af sæsonens korteste udebaneture var derfor temmelig dårlig.

På udebane i Skive viste Thisted FC dog, at der er krummer i mandskabet, da de sejrede 3-1 og spillede sig videre til 3. runde i Oddset Pokalen, hvor en lang række superligaklubber kan blive modstanderen.

Ahmed Abdullahi Gero blev den store helt for Thisted i kampen, da to scoringer fra ham sikrede holdet en 2-0-føring til pausen.

I anden halvleg gav den tidligere Thisted-angriber Yao Dieudonne dog Skive nyt håb med en reducering, da faldt, da der resterede et kvarters spil. 

Bare fire minutter senere cementerede Oliver Lykke Andreasen dog Thisteds sejr med sit mål til 3-1.

De to hold mødes i øvrigt igen allerede på fredag i 2. division. Her har Thisted FC hjemmebane og skal forsøge at følge op på pokalsejren og hente sæsonens første point i danmarksturneringen.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.