Ekspert: Aalborg Håndbold nyder stor international anerkendelse
Aalborg Håndbold skal hente en pligtsejr, der vil sende klubben tættere på et af sæsonens store mål
Opdateret kl. 11:25
Aalborg Håndbolds spillertrup og trænerstab begav sig tirsdag morgen ud på en meget lang og kringlet rejse, der skulle bringe delegationen frem til onsdagens udekamp mod Pelister i Nordmakedonien.
Første skridt var en mellemlanding i København. Dernæst et stop i Istanbul inden turen gik til Skopje, hvorfra man havde to en halv time i bus til Bitola i det sydvestlige Nordmakedonien.
Målet for den lange rejse til og fra Bitola er to point og et skridt nærmere en top to-placering i Champions Leagues gruppespil. I tilfælde af en top to-plads vil Aalborg Håndbold undgå ottendedelsfinalerne, hvilket er en meget eftertragtet præmie.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.