Sport

FCK-træner kan mærke presset: Ellers ville jeg lyve

FCK er under stort pres efter en periode med svage resultater. Det samme er cheftræner Jacob Neestrup.

Jacob Neestrup har været cheftræner for FC København siden september 2022, hvor han overtog posten fra Jess Thorup. (Arkivfoto).
Jacob Neestrup har været cheftræner for FC København siden september 2022, hvor han overtog posten fra Jess Thorup. (Arkivfoto). Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Jacob Neestrup går ind til Superligaens mesterskabsspil med et stort pres på sig.

Det erkender FC Københavns cheftræner, som ikke har ført sit hold til en sejr i de seneste fem kampe, hvis man tæller de europæiske møder med Chelsea med.

- Det er stort, det er sådan, det er. Det kan jeg ikke sige så meget til. Det er præmissen, siger Neestrup til Viaplay om presset.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden