Aalborg Håndbold

Aalborg-træner har gennemlevet nogle specielle dage efter opsigelse

Aalborg Håndbold leverede en solid indsats, da nordmakedonske Eurofarm Pelister blev besejret i den første kamp oven på meddelelsen om cheftræner Stefan Madsens snarlige stop

Direktør Jan Larsen (tv) og cheftræner Stefan Madsen (th) glædede sig begge over, at Aalborg Håndbold leverede en god præstation i den første kamp efter meddelelsen om sidstnævntes snarlige afgang.
Direktør Jan Larsen (tv) og cheftræner Stefan Madsen (th) glædede sig begge over, at Aalborg Håndbold leverede en god præstation i den første kamp efter meddelelsen om sidstnævntes snarlige afgang. Arkivfoto: Henrik Bo

Opdateret kl. 11:22

Aalborg Håndbold hentede den ventede sejr, da nordjyderne onsdag aften var i kamp for første gang, siden cheftræner Stefan Madsen i mandags meddelte, at han forlader sit job efter sæsonen.

Aalborg Håndbold vandt 33-28 på udebane over nordmakedonske Eurofarm Pelister i Champions Leagues gruppe A og holdt dermed fast i den andenplads, der vil give direkte adgang til kvartfinalerne.

- Jeg vil gerne indrømme, at det har været nogle specielle dage. Jeg tror, at en del blev overraskede over nyheden, men det er blevet taget vel imod, og jeg er glad for de reaktioner, jeg har mødt både internt og eksternt. Derfor er jeg også rigtig glad for den moral, vi viste som hold i dag, siger Stefan Madsen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden