Frederikshavn fik prygl i egen hule
Et decimeret Frederikshavn fI-hold var ikke i nærheden af point mod sjællændere
Opdateret 12. maj 2022 kl. 15:30
HÅNDBOLD: Frederikshavn fI leverede i efteråret en artig overraskelse i håndboldherrernes 1. division, da det blev til en sejr i udekampen mod Ajax, men lørdag fik de storsatsende sjællændere med tidligere ligaprofiler som Kasper Nielsen og Minik Dahl Høegh taget en grundig revanche.
I Frederikshavn vandt Ajax med overbevisende 36-26 efter 18-11-føring ved pausen.
- Det kan ikke hjælpe, at vi bruger så meget energi på den her kamp. Ajax var meget bedre end os, og de midler, vi havde i dag, var langt fra nok. Når de folk, vi så havde med, samtidig spillede under niveau, skal det blive svært.
- Vi har allerede parkeret den her kamp, og nu kigger vi frem på næste lørdag, hvor vi har en vigtig kamp mod Køge, siger Frederikshavn-træner Morten Holmen.
Frederikshavn-truppen er dog i øjeblikket kraftigt decimeret af skader hos flere stamspillere.
- Det er jo hårdt hver dag, når man møder op til træning og så kan se, at der kun er otte spillere, men jeg må rose drengene for at holde humøret oppe.
- Vi glæder os over, at vi har samlet 16 point, og dem er der ingen, der kan røre, og så længe holdene under os heller ikke henter point, er der jo ingen skade sket. Herfra gælder det om at vinde de rigtige kampe, og sådan en har vi i Køge på lørdag, siger Morten Holmen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.