Hattrick, overtid og vanvittigt comeback afgjorde White Hawks-kampen
Frederikshavnerne kom ikke godt fra start men lykkedes med at vende kampen til en 4-1 føring, inden hjemmeholdet kom stærkt tilbage
Opdateret 15. september 2021 kl. 12:51
ISHOCKEY: Frederikshavn White Hawks vandt med 5-4 i overtiden i et dramatisk opgør mod Esbjerg Energy, da holdet tirsdag aften spillede sin tredje udekamp i streg i sæsonen.
Det var frederikshavnernes tredjekæde, der sikrede nordjyderne den anden sejr i sæsonen, da de sammen stod for alle udeholdets scoringer.
White Hawks kom tungt fra start og tog hele tre udvisninger i rap i kampens første 12 minutter. De mange minutter i undertal kom til at koste høgene, da Esbjerg i powerplay kunne bringe sig foran med 1-0 efter 10 minutters spil.
Heldigvis for frederikshavnerne var det et Esbjerg-mandskab, som ikke for alvor lykkedes med powerplayet, for ellers kunne hjemmeholdet snildt have været foran både 3-0 og 4-0.
Det lykkedes dog høgene at komme bedre fra start i anden periode, hvor Lucas Andersen fik udlignet til 1-1 efter blot to minutters spil. Det var et lettere besynderligt mål, som Frederikshavn-spilleren fik lavet, efter at hjemmeholdet fumlede med pucken foran et tomt mål. Esbjerg-keeperen troede fejlagtigt, at pucken var sikkert gemt væk i hans handske.
Vendelboernes tredjekæde var nu for alvor kommet ud af starthullerne, og det lykkedes endnu en gang de unge spillere at få scoret og bragt høgene foran med både 2-1 og 3-1. Det var Sebastian Brinkman, som noterede sig for sit første mål i sæsonen, mens 3-1-målet blev scoret af Lucas Andersen, der ikke bare kunne notere sig for sit andet mål i kampen, men også sit fjerde mål i sæson.
Tredje periode begyndte som den anden. Lucas Andersen fandt Esbjerg-målet for tredje gang i kampen og gjorde det til 4-1 for Frederikshavn.
Nordjydernes manglende disciplin kom dog til at koste dem dyrt, da Sebastian Brinkman fik to minutter for høj stok. Det udnyttede hjemmeholdet hurtigt og reducerede til 2-4, hvilket gav vestjyderne håb, og blot to minutter efter reducerede de igen - denne gang til 3-4.
Så målrige som Frederikshavn White Hawks havde været i anden periode, skulle hjemmeholdet også vise sig at være i tredje periode. Esbjerg Energy fik nemlig gjort kampen spændende igen med en udligning til 4-4 med blot fire minutter tilbage af kampen.
Dog fik høgene en sidste mulighed for at afgøre kampen i den ordinære spilletid, da Esbjergs David Madsen blev smidt i direkte i bad, så frederikshavnerne fik powerplay med ét enkelt minut igen. Dog blev det ikke til flere scoringer i ordinær tid, og så måtte de to hold ud i overtid.
Med et minut tilbage af overtiden fik Frederikshavns Jesper Jensen sendt pucken i målet til 5-4 efter mange chancer, og dermed sikrede han nordjyderne to point.
Esbjerg Energy - Frederikshavn White Hawks 4-5 (1-0), (0-3) (3-1), (0-1)
Målscorer: 1-0 Craig Puffer (10. minut), 1-1 Lucas Andersen (22. minut), 1-2 Sebastian Brinkman (26. minut), 1-3 Lucas Andersen (31. minut), 1-4 Lucas Andersen (42. minut), 2-4 Grayson Downing (50. minut), 3-4 Phillip (52. minut), 4-4 Grayson Downing (56. minut), 4-5 Jesper Jensen (64. minut)
Udvisningsminutter: Esbjerg: 29 Frederikshavn: 12
Tilskuere: 1381
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.