Sport

Medier: Uefa-chef boykottede VM-finale for at vise utilfredshed

Ifølge engelske medier udeblev Uefa-præsidenten fra VM-finalen. Forholdet mellem Fifa og Uefa er anstrengt.

Aleksander Ceferin (til højre) udeblev fra VM-finalen for at vise sin utilfredshed med Fifa og præsident Gianni Infantino (til venstre). Her ses de to ved Uefa-kongressen i februar. (Arkivfoto).
Aleksander Ceferin (til højre) udeblev fra VM-finalen for at vise sin utilfredshed med Fifa og præsident Gianni Infantino (til venstre). Her ses de to ved Uefa-kongressen i februar. (Arkivfoto). Pau Barrena/Ritzau Scanpix

Præsidenten for Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), slovenske Aleksander Čeferin, udeblev fra søndagens VM-finale for at vise sin utilfredshed med Det Internationale Fodboldforbund (Fifa).

Det skriver de engelske medier The Times og The Telegraph.

Forholdet mellem de to store fodboldforbund er anstrengt, og flere episoder under slutrunden har ikke hjulpet på det.

En af årsagerne var Fifas beslutning om at annullere den amerikanske angriber Folarin Baloguns karantæne inden kampen mod Belgien, efter at USA's præsident, Donald Trump, havde bedt Fifa-præsident Gianni Infantino om at "genoverveje" udvisningen.

Uefa kritiserede i den forbindelse Fifas beslutning i stærke vendinger.

Det europæiske forbund var utilfreds med, at Infantino bukkede under for politisk pres. Ifølge Uefa overskred Fifa "en rød linje". Uefa kaldte desuden beslutningen "uset, uforståelig og uforsvarlig".

Allerede inden slutrunden startede, var Fifa ikke i kridthuset hos den europæiske pendant.

Forholdet blev ikke bedre, da den somaliske fodbolddommer Omar Artan fik indrejseforbud i USA og missede muligheden for at dømme ved sin karrieres første VM-slutrunde.

Efterfølgende udpegede Uefa den 34-årige somalier til at dømme den europæiske Super Cup, som er en kamp mellem vinderen af Champions League og vinderen af Europa League.

Derudover skulle billetpriserne, en mulig udvidelse til 48 hold, drikkepauser og behandlingen af Irans landshold under VM heller ikke have hjulpet på relationen mellem Fifa og Uefa.

RITZAU

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden