Aalborg Håndbold

The Eagle has landed: Mikkel Hansen er ankommet

Aalborg Håndbolds nye superspiller er fløjet til Aalborg

Håndboldspiller Mikkel Hansen ankommer til Aalborg Lufthavn Aalborg 22. august 2022
Håndboldspiller Mikkel Hansen ankommer til Aalborg Lufthavn Aalborg 22. august 2022 Foto: Torben Hansen

Opdateret kl. 12:08

AALBORG: Mandag morgen klokken 07.15 lettede et privatfly fra Aalborg mod Roskilde. Ombord var håndbolddirektør Jan Larsen, Mark Nielsen og Eigild Christensen fra ejerkredsen i Aalborg Håndbold samt repræsentanter for pressen - og det var ene og alene til ære for én person: Mikkel Hansen.

- På Mikkels første arbejdsdag vil vi gerne være sikker på, at han lander til tiden og samtidig lave lidt sjov ud af det hele, fortæller direktør Jan Larsen.

Nu er den nye topspiller fløjet med retur og privatflyet landede i Aalborg klokken 08.55. Det bliver et presset program, den nye Aalborg Håndbold-spiller skal igennem på den første dag. Men det har han det glimrende med.

- Det er min kommende hjemmebane, så det bliver fedt at skulle hilse på klubbens fans. Det skal nok blive en rigtig fin dag, siger Mikkel Hansen.

Håndboldspiller Mikkel Hansen ankommer til Aalborg Lufthavn Aalborg 22. august 2022. Foto: Torben Hansen

Han kan endnu ikke afsløre, hvornår han spiller sin første kamp for aalborgenserne.

- Det skal vi lige sætte os ned og finde ud af. Det handler om, at jeg stadig er på noget blodfortyndende medicin, fortæller spilleren, som har været ramt af en blodprop i lungerne.

Det er efterhånden halvandet år siden, Mikkel Hansen blev offentliggjort som ny mand i Aalborg Håndbold-truppen fra sæsonen 2022/23.

Håndboldspiller Mikkel Hansen ankommer til Aalborg Lufthavn Aalborg 22. august 2022 Foto: Torben Hansen

Formiddagen står blandt andet på Hansens første træningspas i Gigantium kl. 10.00, inden eftermiddagen byder på pressemøde og spillerpræsentation af hele Aalborg-holdet - som 2000 fans har sikret sig adgang til.

Kort efter ankomsten til Aalborg Lufthavn blev Mikkel Hansen hastet til Gigantium, hvor han skal hilse på sine nye holdkammerater og trække i håndboldtøjet til den første træning. Foto: Torben Hansen

Er du ikke blandt de 2000, har du stadig mulighed for at følge mandagens begivenheder. På nordjyske.dk livestreamer vi nemlig spillerpræsentationen fra klokken 17.15. Vi følger naturligvis også resten af Mikkel Hansens første dag i det nordjyske tæt.

Mikkel Hansen skrev ved ankomsten til Aalborg under på en sponsoraftale med lufthavnen. Foto: Torben Hansen

Se video fra mandagens flyvetur efter Mikkel Hansen herunder:

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden