Sport

NFH og Odense havner i samme CL-gruppe

Team Esbjerg slap for dansk modstand i CL-gruppespillet, hvor Nykøbing Falster og Odense mødes.

NFH og Odense Håndbold skal mødes i Champions League. (Arkivfoto).
NFH og Odense Håndbold skal mødes i Champions League. (Arkivfoto). Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 12:44

Med tre danske deltagere ville der uundgåeligt være en ren dansk duel i gruppespillet i håndboldkvindernes Champions League i den kommende sæson, og nu står det klart, hvem der er havnet i armene på hinanden.

Ved fredagens lodtrækning blev både Nykøbing Falster Håndboldklub og Odense Håndbold placeret i gruppe B, mens Team Esbjerg blev placeret i gruppe A.

Danmark er den eneste nation med tre deltagere i det indledende gruppespil. Hvis kun to hold fra samme land deltager, kan de ikke havne i gruppe sammen.

I gruppe B får NFH og Odense selskab af både franske Metz og ungarske Györ, der for under tre uger siden mødtes i Champions League-finalen med Metz som vinder.

Gruppens øvrige hold er Bistrita (Rumænien), Podravka (Kroatien), Storhamar (Norge) og Blomberg-Lippe (Tyskland).

Team Esbjerg skal møde Bucuresti (Rumænien), FTC (Ungarn), Brest (Frankrig), Krim (Slovenien), Dortmund (Tyskland), Sola (Norge) og Buducnost (Montenegro) i gruppe A.

Efter de 14 spillerunder i gruppespillet avancerer i alt 12 af 16 hold til knockoutfasen. Nummer et og to i hver gruppe går direkte i kvartfinalen, mens nummer tre, fire, fem og seks går i playoffrunden.

Kvindernes Champions League blev senest vundet af et dansk hold i 2010, da Viborg HK gik hele vejen.

Også på herresiden blev der fredag trukket lod til det indledende gruppespil med tre danske deltagere.

Herrernes Champions League har dog skiftet turneringsformat, så de i alt 24 deltagere spredes ud i seks indledende grupper med fire hold i hver gruppe. De to bedste i hver gruppe kvalificerer sig til et nyt gruppespil før knockoutfasen.

Lodtrækningen ser bedst ud for danmarksmesteren Aalborg Håndbold, der også var seedet i øverste lag, mens både GOG og Skanderborg AGF nok må tage til takke med rollen som underdog i gruppespillet.

Aalborg Håndbold havnede i gruppe C sammen med PSG (Frankrig), Zagreb (Kroatien) og Celje (Slovenien).

GOG blev trukket ud i gruppe D sammen med Sporting (Portugal), Pick Szeged (Ungarn) og Kristianstad (Sverige).

Skanderborg AGF røg i gruppe E sammen med Barcelona (Spanien), Montpellier (Frankrig) og Bucuresti (Rumænien).

/ritzau/

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden