Jammerbugt FC

Spillerforening raser mod Jammerbugt-ejer

Seks spillere i 1. divisionsklubben i fodbold må ikke længere bo på Jetsmark Idrætscenter

Jammerbugt-ejer Klaus-Dieter Müller (tv.) ses her i samtale med cheftræner Nabil Trabelsi. Førstnævnte tysker er kommet i strid modvind hos Spillerforeningen.
Jammerbugt-ejer Klaus-Dieter Müller (tv.) ses her i samtale med cheftræner Nabil Trabelsi. Førstnævnte tysker er kommet i strid modvind hos Spillerforeningen. Arkivfoto: Lars Pauli

Opdateret kl. 23:35

FODBOLD: Seks professionelle fodboldspillere hos 1. divisionsklubben Jammerbugt FC kan ikke længere blive boende på Jetsmark Idrætscenter, hvor de i nogen tid har været indkvarteret.

Klubejer Klaus-Dieter Müller skylder 100.000 kroner for værelserne, og da han ikke overholdt fristen om at betale senest torsdag 7. april, måtte spillerne rykke ud.

Ifølge TV 2 Nord har klubejeren i stedet lejet to lejligheder midlertidigt frem til søndag, hvorefter de seks udenlandske spillere rykker videre på hotel.

- Det er helt grotesk, det vi lige nu oplever i Jammerbugt FC, og det er helt uden fortilfælde. Vi forventer, at han tager hånd om spillerne og finder en passende bolig til dem, siger Allan Reese, vicedirektør i Spillerforeningen.

Nordjyske har torsdag eftermiddag været i kontakt med centerchef John Nielsen fra Jetsmark Idrætscenter, der ikke ønsker at uddybe de nærmere omstændigheder omkring sagen.

- Det er noget, Klaus-Dieter Müller selv er herre over, lyder hans eneste kommentar.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Jammerbugts tyske ejer, som ifølge TV 2 Nord torsdag var til stede i Pandrup, hvor han holdt møde med spillertruppen. Flere spillere har endnu ikke fået udbetalt løn for marts, og Spillerforeningen har sendt et påkrav til Klaus-Dieter Müller. Det giver den tyske ejer indtil lørdag til at få styr på udbetalingerne. 

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden