Uefa-boss drager H.C. Andersen ind i tale om Infantino
Gianni Infantino minder Aleksander Ceferin om "Kejserens nye klæder", siger Uefa-bossen i en tale i København.
Opdateret kl. 19:17
Præsidenten for Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), Aleksander Ceferin, langede tirsdag hårdt ud efter verdensforbundets ditto.
I en tale ved de europæiske klubbers generalforsamling i København drog han paralleller til H.C. Andersens eventyr "Kejserens nye klæder", da han gav sin mening om Gianni Infantino til kende.
- Vi kender alle sammen historien. En kejser bliver overbevist om, at han bærer fantastiske klæder. Klæder, som han får at vide, at kun de tåbelige eller de, der ikke duer til deres embede, ikke kan se.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.