Vejgaard levede op til favoritværdigheden
Bundholdet blev slået, og Vejgaard kigger fremad
Opdateret kl. 16:31
FODBOLD: Vejgaard Boldspilsklub fortsatte lørdag de gode takter, der har præget holdet i foråret, da bundholdet Kjellerup blev besejret med 2-1 på Soffy Road.
Dermed er holdet nu gået fem point foran det næstbedste hold i den nederste halvdel af 2. divisions gruppe 1.
- Det er vel nærmest første gang nogensinde, at Vejgaard har prøvet at være favorit i en kamp i 2. division, og det synes jeg, at vi levede fint op til. Cifrene på 2-1 indikerer, at det var tæt, men det var det egentlig ikke. Vi spillede fornuftigt og med god kvalitet. Det eneste, jeg kan være utilfreds med, er den lidt manglende kvalitet inde foran mål, for vi havde chancer til både at lave tre, fire og fem mål, siger træner Christian Flindt Bjerg.
Der resterer blot en enkelt spillerunde i grundspillet i 2. division, og allerede nu ser det godt ud for Vejgaard, der altså pt. tager 24 point med over i kvalifikationsspillet.
- Vi er rigtig godt tilfreds, men holder absolut ikke ferie endnu. Men vi noteres os da, at Kjellerup ikke er på tocifrede point i vores række, ligesom Marienlyst heller ikke er det i den anden række, og det vil give os et rigtig godt forspring i næste fase. Men vi går efter tre point i Dalum også, siger han inden den sidste kamp.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.