Redningsvæsen

Stor redningsøvelse i Hirtshals

Tirsdag stødte to skibe sammen ud for Hirtshals i en øvelse, der skulle vise, hvor beredt beredskabet er til den slags.

Patienterne, der blev fløjet ind til opsamlingsstedet ved Hotel Fyrklit, blev straks undersøgt og prioriteret af personale fra Sygehus Vendsyssel. Foto: Bente Poder
Patienterne, der blev fløjet ind til opsamlingsstedet ved Hotel Fyrklit, blev straks undersøgt og prioriteret af personale fra Sygehus Vendsyssel. Foto: Bente Poder

HIRTSHALS: Klokken 14.07 tirsdag meddelte kaptajnen på Color Line-færgen ”Superspeed 2”, at et fremmed skib var stødt ind i hurtigfærgen, som var på vej til Norge.

Der var jo tale om en øvelse, men denne gang i stor skala, hvor både politi, stort set alle forsvarets grene, de kommunale beredskab, sygehusvæsenet og miljømyndighederne var implicerede.

Ved det simulerede sammenstød skete der mange uheld.

Der gik hul på nogle ammoniaktanke på færgen, der udbrød brand, olieforurening og en mand faldt over bord.

Opgaven på land var at få de mange forskellige instanser til at arbejde sammen, så de rette folk hele tiden var på det rette sted.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Forsiden