Hjørring

Store busproblemer flere steder i Nordjylland

Bybusserne i Hjørring kan ikke komme på vejene på grund af vand

Der er masser af vand på vejene, og nu må også busserne i Hjørring give op.
Der er masser af vand på vejene, og nu må også busserne i Hjørring give op.

Opdateret 12. maj 2022 kl. 13:56

HJØRRING: De massive vandmængder betyder, at Nordjyllands Trafikselskab aflyser flere busruter i Hjørring. Det drejer sig om ruterne HJ1, HJ2, HJ3 og Hj4.

Bybusserne kan ikke komme på gaden fra morgenstunden på grund af vand på vejene, lyder det i en meddelelse af Nordjyllands Trafikselskab.

Rute 203 kører ikke på strækningen mellem Sterup og Poulstrup på grund af vand på vejen. På rute 225 er der etableret omkørsel i Lendum. Der køres ad Lendumvej, Tårsvej, Skærumvej, Bolejevej, Albækvej og Stenhøjvej i begge retninger på grund af større mængder regn på vejen.

Rute 212 betjener ikke Ulstedvej og Rørholt, der køres i stedet ad Bollegade og Ø. Hassingvej i begge retninger.

Berørte ruter: 224 kører ikke på strækningen mellem Sønderskov og Sindal på grund af vand, der køres i stedet over Linderup.

Du kan løbende følge situationen hos Nordjyllands Trafikselskab.

Dit tip

Har du yderligere oplysninger om trafikale problemer i det nordjyske på grund af vandmasserne, så skriv det meget gerne i kommentarfeltet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden