Aabybro

Stort fremmøde til åbning

Aldi har fået ny butik i Aabybro. Det tiltrak over 1000 mennesker

Så er der åbent. Foto: Flemming Dahl Jensen
Så er der åbent. Foto: Flemming Dahl Jensen Flemming Dahl Jensen

Opdateret 23. september 2015 kl. 15:46

AABYBRO: Flagene var hejst på hele parkeringspladsen, da der tidligt lørdag morgen skulle åbnes ny stor Aldi butik i Aabybro på hjørnet af Østergade og Kattedamsvej. Tidligere lå Midtbyens Nærbutik på samme adresse. Den er nu revet ned og erstattet af en nyopført dagligvarebutik på 1200 kvadratmeter. Aldi’s gamle butik lå på Østergade 30 - ßoverfor Aabybro Centret.

Mange kom til åbningen, og Aldi havde et stort telt placeret ved butikken, hvor der blev udskænket kaffe og morgenmad til alle gæsterne.

- Det er en stor dag for Aldi, sagde forretningsbestyrer Henrik Jensen, mens han gav hånd til alle, som kom ind i butikken.

- Det er dejligt med den nye beliggenhed og det betyder meget at gå fra en af de mindste Aldi´er i Danmark til at være en af de største. Nu kan vi have mange flere varenumre, og det er jeg sikker på, at kunderne vil blive glade for, sagde forretningsbestyreren.

Gennem hele lørdagen var der rigtig stor tilstrømning. Over 1000 mennesker vurderes at være nået igennem kasseapparaterne.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden