Sindal

SuperBest bliver til Superland

Supermarkeder i Tårs og Sindal træder ud af kædesamarbejde

Købmand Ole Thomsen. Privatfoto
Købmand Ole Thomsen. Privatfoto

SINDAL/TÅRS: Købmand Ole Thomsen, som har SuperBest forretningerne i Sindal og Tårs, udtræder af kædesamarbejdet og vender tilbage som en fri og uafhængig købmand.

- Der er sket en del omstruktureringer i kæden i de senere år og i forbindelse med den seneste ændring skulle jeg vælge, om jeg ville være en del af Meny samarbejdet. Da jeg ikke mener, at det nye Meny koncept passer til mine kunders behov, har jeg valgt at stå uden for samarbejdet, fortæller købmand Ole Thomsen.

SuperBest forretningerne i Sindal og Tårs skifter derfor navn til SUPERLAND, som er det navn forretningen i Tårs havde, før den blev til SuperBest. I den kommende tid vil kunderne i Sindal og Tårs opleve, at det nye navn SUPERLAND kommer på facaderne, og forretningerne bliver moderniseret og tilpasset det nye design.

- Vi vil bestræbe os på, at blive nutidens moderne Købmandsgård, hvor vi indretter og tilpasser os kundernes ønsker og behov. Det kan vi gøre nu, hvor vi er en fri og uafhængig købmandsforretning. Vi vil fortsat være en førende købmandsforretning, hvor der lægges vægt på hele friskvareområdet med et stort udvalg til konkurrencedygtige priser, siger Ole Thomsen.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden