Thisted

Sygehus lancerer ny slags lægestillinger

Regionshospital Nordjylland vil tilbyde læger i Thisted at dele deres tid mellem to sygehuse eller med forskning - for at gøre jobbet mere attraktivt

Cheflæge Flemming Knudsen, Regionshospital Nordjylland i Thisted, fortæller, at sygehuset snart opslår en ny type stillinger, der skal gøre det mere attraktivt for speciallæger at søge job, der indebærer delt tjeneste i Thisted. Foto: Bo Lehm
Cheflæge Flemming Knudsen, Regionshospital Nordjylland i Thisted, fortæller, at sygehuset snart opslår en ny type stillinger, der skal gøre det mere attraktivt for speciallæger at søge job, der indebærer delt tjeneste i Thisted. Foto: Bo Lehm Bo Lehm

Opdateret kl. 07:05

THISTED: Inden for de næste to måneder vil Regionshospital Nordjylland lancere nye stillingskategorier, der "har attraktionsværdi for nyuddannede læger".

Det fortæller Flemming Knudsen, der er cheflæge og uddannelseskoordinerende overlæge på sygehuset i Thisted.

Regionshospitalet vil gøre det muligt for en sygehuslæge at kombinere den kliniske arbejdstid med tid til forskning - eller dele en stilling mellem to sygehuse - Thisted og Aalborg Universitetshospital.

- Vi tror på, at det kan være et væsentligt bidrag til at sikre fremtiden for sygehuset, siger Flemming Knudsen.

Regionshospital Nordjylland i Thisted har i øjeblikket 24 ubesatte lægestillinger, og sidste forår blev den akutte organkirurgi lukket ned på grund af lægemangel.

De nye stillingskategorier bliver i første omgang slået op med henblik på læger, der har specialuddannelse inden for det medicinske område.

Gå til relaterede emner

Forsiden