Morsø

Team Tvilling besøger Mors

Den 28. februar er der foredrag med Steen og Peder Mondrup, der løber sammen trods den ene handikap

Steen og Peder Mondrup har været ude på de lange distancer flere - her ved marathon i København. Foto: Steen og Peders galleri
Steen og Peder Mondrup har været ude på de lange distancer flere - her ved marathon i København. Foto: Steen og Peders galleri

Opdateret 17. maj 2022 kl. 10:40

MORS: Steen og Peder Mondrup er tvillinger, og selv om Peder er spastiker, er han hellere end gerne med, når Steen løber langdistance.

Så tager Peder nemlig turen med i en løbevogn for handikappede, og de to brødre nyder den fælles oplevelse.

Lørdag 28. februar bliver der mulighed for at opleve tvillingeparret - både som foredragsholdere og løbere. Klokken 10 er de to på plads i Musikværket på Gasværksvej i Nykøbing, når Morsø Kommune sammen med løbeklubben Pinen og Plagen står bag et kombineret arrangement. Efterfølgende er der Jernvilje-løb på cirka tre kilometer med start klokken 13.15 på Kirketorvet. Alle kan deltage.

Steen og Peder tager fem løbevogne med, og der arbejdes ifølge arrangørerne på at låne flere.

Steen og Peder har løbet flere lange distancer, og efter sit første halvmarathon, sagde Peder:

- Som vi altid har sagt: Steen har fået benene og Peder har fået hovedet, derved den perfekte kombination på en atlet med jernvilje. For første gang mærkede jeg, at være den person, jeg ser mig selv som: En almindelig deltager fremfor “en af dem i kørestol.

Tilmeldingsblanketter fås hos Morsø Kommunes hjemmeside: morsoe.dk

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden