Thisted

TFC mod bundhold

Thisted FC skal forsøge at revanchere sig for efterårets 4-0 nederlag til Kjellerup

i aften skal Thisted FC i Kjellerup forsøge at vaske pletten fra efterårets kamp mod Kjellerup, der på Sparekassen Thy Arena kunne juble over en 4-0 sejr. Arkivfoto: Peter Mørk
i aften skal Thisted FC i Kjellerup forsøge at vaske pletten fra efterårets kamp mod Kjellerup, der på Sparekassen Thy Arena kunne juble over en 4-0 sejr. Arkivfoto: Peter Mørk Foto: Peter Mørk

KJELLERUP: Når Thisted FC’s 1. hold i 2. division vest grundlovsdag drager til Kjellerup for at møde det lokale hold Kjellerup IF, skal de blå-hvide forsøge at hente tre point mod en modstander, der tidligere har formået at gøre livet svært for Thisted FC.

I de sidste tre turneringsopgør hedder målscoren således 7-3 i Kjellerups favør. Dette skyldes efterårets indbyrdes opgør, som sluttede 4-0 til onsdagens hjemmehold efter en dårlig indsats af Thisted FC.

- Det er den eneste kamp, jeg synes, vi slog op i banen, fortæller Thisted FC’s cheftræner Peter ”Snak” Christensen, hvor han samtidig giver udtryk for, at Kjellerupkampen i efteråret gik op i ’hat og briller’.

Ellers har TFC leveret en ukuelig fighterindsats trods svingende resultater, og det ser ud til at have båret frugt, for TFC’erne er ikke gået fra banen som tabere i de sidste fire turneringskampe.

- Det giver en vis sikkerhed og ro, fortæller ”Snak” Christensen om det faktum, at TFC har holdt nullet to kampe i streg.

Han mener desuden, at TFC’erne ikke må undervurdere aftenens modstander, men i stedet skal ride videre på bølgen.

- Vi har fået tanket god selvtillid, siger han, mens det understreges, at fokus igennem hele kampen er et nøgleord.

- Har vi det, har vi bestemt gode muligheder for point og også mere end ét, mener TFC’s cheftræner.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden