Tre dage med vinter er på vej
Specielt onsdag aften og natten til torsdag er der mulighed for sne i Nordjylland
Opdateret kl. 11:03
NORDJYLLAND: Indrømmet, vejrudsigter er ikke altid lige pålidelige. Men ikke desto mindre: Der kommer sne i dag og i nat; måske.
Sådan lyder DMIs prognose for Nordjylland for onsdag og natten til torsdag, hvor risikoen for sne ifølge meteorologerne er størst onsdag aften og først på natten. Senere klarer det nemlig op og bliver bare i al almindelighed ret koldt med temperaturer ned til 3-4 graders frost.
Inden vi når så langt som til onsdag aften, så er der risiko for byger op ad dagen, der kan være med slud og tøsne.
Det er begyndelsen på et par dage, hvor temperaturen falder en hel del, og vi får lidt vejr, der godt kan minde om vinter med dagtemperaturer lidt over frysepunktet og nattemperaturer, der ligger lidt under frysepunktet. De vinterlige vejforhold går dog over igen til weekenden, hvor temperaturen stiger og kan ende helt oppe i nærheden af 10 graders varme. Derfra begynder termometerets visning atter at kravle nedad mod de nul grader i slutningen af næste uge - hvis ellers det går, som meteorologerne forudser. Hvilket det unægteligt ikke altid gør.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.