Tricktyve i Suldrup-brugs
Søndag eftermiddag var tyvene på spil

Arkivfoto: Nicolas Cho Meier
SULDRUP:To mandlige tricktyve var søndag eftermiddag på visit i brugsen i Suldrup.
Her lykkedes det dem at forvirre personalet så meget, at de gik derfra uden at betale for deres Odds-kuponer. Eller det vil sige, at de ”købte” for 7000 kroner, men langede kun 3000 kroner over disken:
- De skabte total forvirring derinde, har medarbejderne fortalt os. Og dermed opdagede de ikke, at mændene faktisk stjal kuponer for i alt 4000 kroner, forklarer leder af den himmerlandske efterforskning i Nordjyllands Politi, Preben Møller.
Tricktyveriet skete mere præcist klokken 15.54. Herefter forlod de to mænd forretningen, der ligger på Stensgade 6, i et hastigt tempo i en sølvgrå Citroën, hvis registreringsnummer er ukendt.
Der er, ifølge Nordjyllands Politi, intet signalement af mændene, men man bør som forretningsdrivende være mere end almindeligt opmærksom, hvis kunder i den kommende tid kommer ind og skaber en såkaldt forvirrende stemning. Især lige omkring betalingsøjeblikket:
- Ja. For der har været andre tilfælde, ser det umiddelbart ud til - flere steder i Vendsyssel, men også i Hjørring og Nørresundby har været ramt, fortæller Preben Møller videre og tilføjer:
- Vi ved dog ikke, om der er tale om de samme gerningsmænd.
Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.
Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.