Sport

Trods mesterskab: Malmö fyrer Allan Kuhn

Kun en måned efter mesterskabet var i hus, er Kuhn fortid i Malmö FF

Arkivfoto: 9290 Björn Lindgren / TT/Scanpix 2016
Arkivfoto: 9290 Björn Lindgren / TT/Scanpix 2016 Scanpix Denmark

Opdateret 23. maj 2022 kl. 14:56

MALMØ: Fodboldklubben Malmö FF fyrer den tidligere assistenttræner i AaB, Allan Kuhn, som cheftræner. I oktober førte han ellers klubben til det svenske mesterskab.

- Efter vores årlige evaluering er ledelsen kommet frem til, at der er brug for andre typer lederegenskaber i 2017, skriver Malmö FF i en pressemeddelelse.

- Allan Kuhn har en varm personlighed, en stor fodboldkundskab, og var med til at vinde vores 19. mesterskab. Nu bedømmer vi, at vi behøver et andet lederskab for at kunne tage fortsatte skridt til et højere niveau for Malmö FF, siger sportschef Daniel Andersson.

Allerede fredag kom der gang i rygterne omkring Allan Kuhns fremtid. Her skrev det svenske medie Expressen, at en fyring var nært forestående.

Ifølge avisen har der været stor utilfredshed med danskeren i spillertruppen.

Expressen skrev, at spillerne mente, at Kuhn manglede et klart spilkoncept, og at holdet grundlæggende manglede en plan at falde tilbage på, når spillet ikke fungerede.

Det skulle også være kommet til negativt udtryk flere gange i løbet af sæsonen, at Allan Kuhn kun har begrænset erfaring som cheftræner.

Allan Kuhn blev ansat som cheftræner for Malmö FF i januar 2016, og opfyldte målsætningen om, at klubben skulle vinde mesterskabet i 2016.

Klubben er allerede begyndt at se sig om efter en anden træner.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden