Udland

Houthier beskylder Saudi-Arabien for luftangreb i Sanaa

FN melder om en forværring i den humanitære situation i Yemen, efter at kampene er blusset op igen.

Soldater fra Yemens regeringshær, der har støtte fra Saudi-Arabien, er samlet omkring byen Taiz, hvor der har været voldsomme kampe i de seneste dage. Houthierne melder om 55 dræbte på deres side, mens regeringsstyrkerne meddeler, at 26 soldater er dræbt.
Soldater fra Yemens regeringshær, der har støtte fra Saudi-Arabien, er samlet omkring byen Taiz, hvor der har været voldsomme kampe i de seneste dage. Houthierne melder om 55 dræbte på deres side, mens regeringsstyrkerne meddeler, at 26 soldater er dræbt. Ahmad Al-Basha/Ritzau Scanpix

Houthi-bevægelsen i Yemen beskylder Saudi-Arabien for at have rettet dusinvis af angreb mod Yemens hovedstad, Sanaa, lørdag.

De to stridende parter har angrebet hinanden, siden houthierne indtog hele Yemens kyst langs Det Røde Hav og tog kontrol med Bab al-Mandab-strædet i en lynoffensiv.

Ifølge tv-stationen al-Masirah, der er tæt på houthi-bevægelsen, har saudiske kampfly rettet 26 luftangreb mod Sanaa lørdag.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden