Udland

Israel markerer treårsdag for 7. oktober kort før valg

Arrangementer på treårsdag for angreb i Israel 7. oktober holdes under skærpede sikkerhedsforanstaltninger.

En israelsk kvinde mindes tirsdag ofrene for Hamas' angreb ved mindesmærket for det område i Re'im i det sydlige Israel, hvor musikfestivalen Nova blev afholdt. 370 blev dræbt under angrebet på festivalen. (Arkivfoto).
En israelsk kvinde mindes tirsdag ofrene for Hamas' angreb ved mindesmærket for det område i Re'im i det sydlige Israel, hvor musikfestivalen Nova blev afholdt. 370 blev dræbt under angrebet på festivalen. (Arkivfoto). Ilia Yefimovich/Ritzau Scanpix

Israel markerer onsdag treårsdagen for Hamas' angreb 7. oktober 2023.

Det sker knap tre uger før et israelsk parlamentsvalg, hvor det dødeligste angreb i landets historie ventes at spille en central rolle.

Det er samtidig første gang, at en årsdag for angrebet markeres, siden en våbenhvile sidste år trådte i kraft i det krigshærgede Gaza.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden