Ranum

Uro på asylcenter

Politi måtte dæmpe gemytterne på asylcentret i Ranum

Arkivfoto: Lars Pauli
Arkivfoto: Lars Pauli

Opdateret 23. maj 2022 kl. 14:43

RANUM: Nordjyllands Politi måtte sent onsdag aften køre til Asylcenter Ranum, der ligger på Ludvig Müllers Have, hvor en gruppe asylansøgere var blevet temmelig ophidsede på hinanden.

- Der var et større skænderi, uro og slagsmål mellem nogle af de mange forskellige nationaliteter, der er samlet på asylcentret, siger vagtchef Karsten Højrup Kristensen fra Nordjyllands Politi.

Politiet fik anmeldelsen om uroen klokken 23, og efterfølgende måtte en mand, der bor på asylcentret, følge med politiet til detentionen.

Manden er ikke sigtet for noget, og han bliver formentlig kørt tilbage til asylcentret torsdag formiddag.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden