Vendsyssel-defensiv på ret kurs
Flere hårde løb og bedre presspil styrker vendelboernes oprykningschancer
Opdateret 14. maj 2018 kl. 12:23
FODBOLD: Vendsyssel FF jagtede lørdag tre point mod Thisted FC. Et point ville for alvor udfordre vendelboernes håb om at sikre sig en plads i top-3 og dermed have en chance for at rykke op i Alka Superligaen.
Derfor pressede vendelboerne på for at hive tre point hjem. Det lykkedes på to sene mål, samtidig med vendelboerne ikke gav de helt åbne chancer væk i kontrafasen.
Og netop det defensive fokus, samtidig med man presser på for at vinde, ligger Vendsyssels nye cheftræner, Jens Berthel Askou, på sinde.
- Vi var gode i vores defensive indgreb. Vi var mere afklarede, mere snu, end vi har været tidligere i foråret, siger Jens Berthel Askou.
Midtbanedirigenten Moses Opondo bakker op. Især presspillet fungerede bedre i lørdagens anden halvleg, hvor Vendsyssel trykkede på.
- Forskellen på kampen og de tidligere kampe var, at vi tog flere af de hårde, de nødvendige løb for at komme frem til chancer og scoringer. Vi tog flere løb, der gjorde ondt. Vi var mere et hold. I perioder af anden halvleg var vores defensive organisation mere stabil, end den har været tidligere. Vi kom op i presset og stressede dem, siger midtbanetalentet.
Forude det mere sammenhængende presspil kan vendelboerne glæde sig over, at højre back Morten Knudsen og midterforsvarer Andreas Kaltoft lørdag returnerede til startopstillingen efter skadespauser.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.