Politi

Ansat skyder og dræber tre på fabrik i amerikanske Smithsburg

Tre personer er dræbt, og en er i kritisk tilstand efter et skyderi i en fabriksbygning i delstaten Maryland.

Både manden, der har skudt og dræbt tre, og ofrene for skyderiet på en fabrik i Smithsburg i Maryland var ansat på fabrikken.
Både manden, der har skudt og dræbt tre, og ofrene for skyderiet på en fabrik i Smithsburg i Maryland var ansat på fabrikken. Timothy Jacobsen/Ritzau Scanpix

Opdateret 10. juni 2022 kl. 03:54

En person har torsdag dræbt tre personer i en fabriksbygning i byen Smithsburg i den nordlige del af den amerikanske delstat Maryland.

En fjerde person er i kritisk tilstand efter at være blevet skudt, og den formodede gerningsmand er i politiets varetægt.

Gerningsmanden blev såret i en skudveksling med en politibetjent. Begge er bragt til hospitalet for behandling af skudsår. Det fortæller den lokale sherif Douglas Mullendore på et pressemøde efter skyderiet.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden