36-årig brændte bil af med molotovcocktail
Der var lidt af hvert at forholde sig til for en 36-årige mand, da han tirsdag var i Retten i Aalborg
Opdateret kl. 15:30
VESTHIMMERLAND: En 36-årig mand er blevet idømt et års fængsel for blandt andet at have smidt en molotovcocktail på en bil, så den udbrændte og for at have været i besiddelse af stjålet tøj for et kvart million kroner.
Det oplyser anklager Dorte Kvist Knudsen.
De store mængder stjålet tøj blev fundet i januar 2019 dels i en varebil og på en adresse, som den 36-årige dengang befandt sig på.
Han nægtede sig dog skyldig og forklarede i retten, at han godt kendte til tøjet, men at han ikke havde noget med det at gøre, fortæller Dorte Kvist Knudsen.
Den 36-årige nægtede sig også skyldig i brandstiftelse ved at have kastet en molotovcocktail på en bil i oktober 2020.
Rørbombe og oversavet jagtgevær
Det var dog langt fra de eneste forhold, manden var tiltalt for, da han tirsdag sad på anklagebænken ved Retten i Aalborg.
Tyverier, færdselsforseelser, besiddelse af hash og forsøg på at detonere en rørbombe var også på den 36-årige synderegister. Og så var han også tiltalt for have været i besiddelse af et oversavet jagtgevær.
Det blev han også dømt for, men kun efter våbenloven - og altså ikke straffelovens hårde bestemmelse om ulovlig våbenbesiddelse, som giver mindst to års fængsel.
Den 36-årige valgte at modtage dommen, der udover fængselsstraf også indeholdte en bøde på 56.000 kroner.