Musik

Vilde med D-A-D

Onsdag aften spillede rockbandet D-A-D eksklusiv koncert i Aalborghallen

Rockbandet D-A_D gav onsdag aften eksklusiv koncert i Aalborghallen i anledning af Aalborg Kongres og Kultur Centers 60 års jubilæum. 	Foto: Jan Pedersen
Rockbandet D-A_D gav onsdag aften eksklusiv koncert i Aalborghallen i anledning af Aalborg Kongres og Kultur Centers 60 års jubilæum. Foto: Jan Pedersen

Opdateret kl. 17:30

AALBORG: D-A-D gav onsdag aften eksklusiv koncert i Aalborghallen i anledning af Aalborg Kongres- og Kulturcenters 60 års jubilæum.

Ekstraordinært havde bandet sagt ja til at signere deres nye fotobog Live Shots, som udkom mandag 14. januar. Den nyudgivne bog indeholder udelukkende billeder af rockbandet fra 2012 samt to CD’er, henholdsvis en liveudgave og en akustisk version af sange fra deres seneste album DIC NII.LAN.DAFT.ERD.ARK.

Billederne er taget af fotografen og bandets gode ven Henrik Damgaard, der har fået lov til at gå helt tæt på de fire rockmusikere, både på scenen, i tourbussen og i omklædningsrummet.

Bogen er kun udgivet i 2500 eksemplarer. Men flere af de nordjyske fans havde fået fingre i den, og de stod gerne i kø for at få den signeret efter koncerten.

Andre, som ikke havde en bog under armen, tog alternativer i brug. Så der blev både skrevet under på stof og på bar hud.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden