Elling

XL Byg i Elling flytter ingen steder

Elling Tømmerhandel bliver ... i Elling. Arkivfoto: Hans Ravn
Elling Tømmerhandel bliver ... i Elling. Arkivfoto: Hans Ravn

ELLING: XL Byg i Elling, måske bedre kendt som Elling Tømmerhandel, flytter ingen steder.

- Absolut ikke. Elling Tømmerhandel har nu været placeret i Elling i 50 år, de fleste år lige op ad åen, og der bliver vi.

Det fastslår direktør Torben Svendsen - med syvtommersøm fra tømmerhandelens store håndværkerafdeling.

På det seneste byrådsmøde udtrykte medlemmer af den såkaldte å-gruppe deres frygt for at tømmerhandelen ville flytte af frygt for en ny oversvømmelse a la den, som ramte Elling i oktober 2014. Kort tid efter lukkede plantecentret i Elling.

En del borgere har efter udtalelserne på byrådsmødet spurgt, om tømmerhandelen er på vej væk fra Elling, men ellingboerne kan altså godt slå koldt vand i åen: Tømmerhandelen flytter ingen steder.

- Vi har en god og konstruktiv dialog med kommunen omkring dige-projektet og har absolut ingen planer om at flytte, siger Torben Svendsen.

Gå til relaterede emner

Forsiden