Aalborg sætter kurs mod elfærge i Hals
De to gamle færger på Hals-Egense overfarten er totalt nedslidte. Afløseren skal være en langt grønnere løsning
HALS: De to færger, som sejler mellem Hals og Egense, er nu så nedslidte, at de kun med hiv og sving bliver godkendt til sejlads i det årlige bundsyn.
Det er helt forventeligt, for skibene er fra 1955 og 1956. Derfor er Aalborg Kommune, der driver overfarten, i gang med at planlægge, hvad der skal ske. Anbefalingen fra forvaltningen er indkøb af en ny eldrevet færge bygget i kompositmateriale med mulighed for høj grad af sejlads via automatik.
Stort potentiale
- Det her er et sted, hvor der er stor mulighed for grøn omstilling, som vi i vores målsætning for hele kommunen stræber efter, uddyber afdelingsleder Henrik Jess Jensen, der har det daglige ansvar for kommunens færgeoverfarter, der i dag besejles med traditionelle stålskibe med dieselmotorer.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.