Selv konen vil savne sin præst
Præsteparret i Bjergby-Mygdal sogne går på pension i dag - der er reception for dem på skolen fra kl. 12 til 16
BJERGBY: Menighedsrådet i Bjergby-Mygdal Pastorat har i dag inviteret til afskedskomsammen for sognenes præstepar, Lisbeth og Nels Jacobsen.
At det ikke kun er afskedsreception for sognepræsten gennem 29 år, vidner om, at menighedsrådet sætter stor pris på, at de - som i mange andre menigheder - gennem alle årene har haft to ansatte efter supermarkedsprincippet ”Få to - betal for én”. Ikke at Lisbeth Jacobsen på nogen måde klager, for hun har altid elsket tilværelsen som præstekone.
- Da vi blev gift, brændte jeg for at blive præstekone. Jeg var sygehjælper, men droppede alt arbejde for at være her. Jeg føler, jeg har været 2/3 ansat - dog uden løn, smiler hun.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.