Sundhedsudspil: Sådan ser det ud for de nordjyske sygehuse
Her kan du få det samlede overblik over regeringens planer for sygehusene i Nordjylland
Opdateret kl. 15:39
NORDJYLLAND: Der bliver, hvis gårsdagens regeringsudspil gennemføres, tre nordjyske akutsygehuse og rundt om dem tre sundhedsfællesskaber. Det fremgår af det 144 sider lange udspil.
Forslaget slår fast, at der - som i dag - vil være akutsygehuse i Hjørring, Aalborg og Thisted, det sidste med dispensation, så man ikke har samtlige specialer.
Hvert sundhedsfællesskab skal have dels en faglig ledelse, dels en politisk overbygning. I begge sidder der repræsentanter for akutsygehus, praktiserende læger og kommunen. Den politiske ledelse tæller borgmester og sundhedsudvalgsformand i alle kommuner.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.
