150 nye forsvarsjob
Det maritime overvågningscenter på Flådestation Frederikshavn får et halv hundrede ekstra arbejdspladser
Opdateret kl. 13:28
NORDJYLLAND: Mindst 150 ekstra arbejdspladser i Nordjylland.
Det er en kendsgerning, efter at partierne bag forsvarsforliget er blevet enige om en geografisk fordeling af opgaverne.
Aftalen, som er indgået torsdag, betyder det maritime overvågningscenter på Flådestation Frederikshavn får et halv hundrede ekstra arbejdspladser.
Det var ellers på tale at samle funktionerne i Karup. Men nu bliver det altså Frederikshavn, der bliver hjemsted for den funktion.
Forsvarets Bygnings- og Etablissementstjeneste i Hjørring får tilført 50-100 ekstra arbejdspladser fra resten af landet.
50 nye job i Aalborg
Endelig er der udsigt til cirka 50 nye arbejdspladser på Flyvestation Aalborg, hvorfra kommandoen over jæger- og frømandskorps skal foregå fremover.
Samlet set er der altså tale om 150-200 ekstra forsvarsjob i Nordjylland.
- Jeg er meget tilfreds. For mig har det været vigtigt at sikre statsjob i Nordjylland, når der alligevel skulle flyttes rundt på nogle arbejdspladser inden for forsvaret. Og det er altså lykkedes, konstaterer Lene Espersen, der er konservativ forsvarsordfører.
Sidste år forsvandt der en del job fra Nordjylland i forbindelse med forsvarsforliget, idet der dengang skulle spares overalt i landet.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.