Sindal

50 år med spejdere i Sindal

Forældre stod bag, da korpset indtil byen

Troppen på sommerlejr i 1972 i Tydal i Nordtyskland.Privatfoto
Troppen på sommerlejr i 1972 i Tydal i Nordtyskland.Privatfoto

SINDAL: Torsdag 18. april er det 50 år siden, en gruppe interesserede forældre mødtes på Hotel Sindal for at høre om spejderbevægelsens arbejde. Resultatet af mødet blev, at der blev oprettet en spejdergruppe under Det Danske Spejderkorps, 1. Sindal Flok og Trop. Til første møde i flokken mødte der 15 drenge, som alle blev meldt ind i gruppen.

Sindal Gruppe – Blå Spejder i Sindal og Astrup, som gruppen hedder i dag, er siden vokset mange gange, ligesom gruppens mødelokaler har ændret sig. I starten holdt man møder i et lokale på Hotel Sindal stillet til rådighed af daværende hotelejer Ove Larsen, og et gammelt signalskur ved jernbanen har også været brugt. Den gl. realskole, hvor børnehaven Møllehusene nu er, og endelig en gl. kontorbarak fra Høm Huse, hvor der nu er OK tank, har også været blandt domicilerne. I 1985 byggede spejderne deres nuværende hus ”Spejderhjørnet” på Odinsvej i Sindal. I Astrup brugte spejderne i mange år lokaler bl.a. i den gamle administrationsbygning på skolen, i idrætsforeningens gl. hus ved skolens boldbaner og i 2002 byggede spejderne så ”Knasten” ved legepladsen, hvor møderne nu holdes.

Gruppen har i mange år søgt efter muligheden for at leje eller købe et stykke skov/jord udenfor byen, så spejderne kunne dyrke friluftslivet på alle tider af året. Endelig i 2011 lykkedes det i samarbejde med Stygge Krumpen Gruppe fra Hjørring at købe kommunens plantage i Fjelsted. Her er 22 hektar skov nu sikret til friluftsliv og masser af aktiviteter for spejderne i både Astrup, Sindal og Hjørring.

Gruppens aktiviteter og medlemstal er igennem årene blevet forøget mange gange. I dag er der ca. 140 spejdere og ledere, lige fra mikroberne, som er børn fra 0-6 år der mødes sammen med en af forældrene i skoven hver anden søndag til seniorspejdere på 18-20 år, der mødes til råt friluftsliv og råhygge.

Gruppen har gennem 30 år haft en engelsk venskabsgruppe i Torquay i Sydvestengland, som besøges ca. hvert fjerde år. Her er der knyttet rigtigt mange varige venskaber på tværs af grænser og kulturforskelle, et af spejderbevægelsens mål.

Sindal Gruppe har meget at takke de dengang fremsynede forældre, for at de i 1963 oprettede gruppen. I 1963 tog Hotelejer Ove Larsen initiativet og kontaktede Inger Halskov Jensen. Inger havde været spejderleder i Randers og sammen oprettede de gruppen. Inger og Ove er desværre ikke mere iblandt os på 50-års dagen.

Selve dagen fejres lørdag 20. april med stor jubilæumsfest for ”gamle” og nye spejdere og også med en reception i Spejderhjørnet, Odinsvej 75 i Sindal fra kl. 13.00–1600. Samme dag fra kl. 10.00 arrangerer spejderne små sjove aktiviteter på Nørretorv og foran SuperBrugsen, hvor alle er velkomne til at deltage.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden