Spækhuggeren ligger stille i Limfjorden - og det får den lov til

Spækhuggeren har ligget stille siden mandag aften. Nu må naturen gå sin gang

Spækhuggeren i Aalborg tirsdag morgen.
Spækhuggeren i Aalborg tirsdag morgen. Foto: Martél Andersen

Opdateret 12. maj 2022 kl. 14:30

Mandag aften blev spækhuggeren, som de sidste dage har været i Limfjorden og søndag eftermiddag blev hjulpet fri fra lavt vand, observeret af en medarbejdet hos Aalborg Portland.

Tirsdag morgen ligger spækhuggeren på samme plads. Det fortæller Franck Krogh, som arbejder hos Aalborg Portland.

Vildtkonsulent Ivar Høst fra Naturstyrelsen står tirsdag morgen ved lystbådehavnen ved Nørre Uttrup. Han fortæller, at spækhuggerens vejrtrækning, og at den ligger stille, tyder på, at det ikke går i en god retning.

- Det går ikke, som vi havde håbet - men som vi havde frygtet. Den er ikke i topform. Dens vejrtrækning er hastig, så det ser ikke godt ud, konstaterer han.

Ivar Høst. Martél Andersen

Indtil videre får spækhuggeren lov til at ligge i fred.

- Vi kommer ikke til at stå og kigge på den. Allerede lørdag besluttede vi, at vi ville give det et forsøg, og at den herefter skulle have lov til at passe sig selv, fortæller Ivar Høst.

Hvis spækhuggeren dør, er det en anden situation.

- Så vil vi bjærge den med henblik på en obduktion, så vi måske kan få en forklaring, siger han.

Vildtkonsultenten anslår, at spækhuggeren ligger cirka 500 meter ude i vandet.

- Jeg har kigget på et søkort, og der burde være vand nok, hvor den ligger.

Mandag morgen, 12. april 2022 Martél Andersen

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Forsiden