Morsø

Asylansøger overfaldet

Politiet efterlyser vidner til overfald i gågaden i Nykøbing påskelørdag

Ifølge en anmeldelse til politiet blev en 20-årig iransk asylansøger overfaldet påskelørdag morgen i gågaden i Nykøbing.Arkivfoto
Ifølge en anmeldelse til politiet blev en 20-årig iransk asylansøger overfaldet påskelørdag morgen i gågaden i Nykøbing.Arkivfoto Michael Bygballe

Opdateret 20. april 2016 kl. 12:29

NYKØBING: Efter en 20-årig iransk asylansøger havde fået undersøgt sine skader hos lægen, er der nu indgivet en anmeldelse om at tre yngre danske mænd havde overfaldet den 20-årige på gågaden i Nykøbing påskelørdag klokken 05 om morgenen.

- Den 20-årige ringede til politiet samme dag, men blev vejledt om, at han skulle gå til en læge og få undersøgt skaderne, siger politikommissær Christian Toftemark fra Thisted Politi.

Den 20-årige havde skader i ansigtet og med de yderligere oplysninger, som den 20-årige via en tolk har givet politiet, håber Christian Toftemark, at eventuelle vidner til overfaldet nu henvender sig.

Politiet kan kontaktes på telefon 114.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden