Fugle

Efterlysning: Har du set den forsvundne havørn?

18-årige Kya er fløjet væk fra nordjysk ørnereservat

Havørnen er en ordentlig krabat med et vingefang på to meter. Der er flere vildtlevende havørne i landsdelen, og Kya kan måske især kendes på sin tillidsfulde adfærd. Arkivfoto: Søren Skov
Havørnen er en ordentlig krabat med et vingefang på to meter. Der er flere vildtlevende havørne i landsdelen, og Kya kan måske især kendes på sin tillidsfulde adfærd. Arkivfoto: Søren Skov

Opdateret kl. 17:08

SKAGEN: Storm og regn menes at være årsagen til, at den 18 år gamle havørn Kya har forvildet sig væk fra sit hjem i Ørnereservatet på Skagensvej 107 i Bindslev. Det er nu mere end en uge siden, og folkene på Ørnereservatet frygter, at Kya er ude af stand til selv at finde hjem.

- Det er en meget stor og godt flyvende ørn, og den kan sagtens bevæge sig op til 100 km væk hjemmefra. I ugens løb har dygtige ornitologer hjulpet os ed at holde øje med den, og den er også observeret et par steder, men uden at det er lykkedes at få den hjem igen, siger lederen af Ørnereservatet, Frank Wenzel.

Kya er set ved Ø. Tversted, Mosbjerg og senest ved Strandby.

Kya er en meget stor og flot fugl - med en krop på ca. en meters længde og et vingefang på to meter. Den har en helt hvid halespids. Hvis man ser ørnen, kan man give et tip på ørnereservatets side på Facebook, helst inden for et par timer efter observationen.

Hvis man ser en ørn, der ellers svarer til beskrivelsen, skal man lægge mærke til, om den opfører sig mere tillidsfuldt end vilde ørne normalt gør.

Den kan godt finde på at sætte sig tæt op ad en vej og også nær mennesker, i modsætningen til vilde ørnes adfærd.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden