Tesla vippet af pinden: Billig benzinbil topper
Elbilernes konge var den mest solgte fem måneder i træk. Det stoppede nu
Opdateret kl. 13:53
INDLAND: For første gang i næsten et halvt år er Teslas Model Y ikke den mest solgte nye bil herhjemme.
I stedet har en ”gammel” danskerfavorit genindtaget tronen.
Nye tal fra De Danske Bilimportører viser, at benzinbilen Peugeot 208 i juli var den mest solgte bil herhjemme. Det var den også tilbage i januar, men lige siden har Tesla Model Y givet alle andre baghjul.
Indtil nu.
- Peugeot 208: 611
- Tesla Model Y: 574
- Citroen C3: 377
- Skoda Enyaq iV: 349
- Cupra Formentor: 330
- Ford Kuga: 305
- Volkswagen T-Roc: 284
- Tesla Model 3: 254
- Audi Q2: 207
- Audi Q4 e-tron: 202
Én biltype bakker fortsat
Listen over de mest solgte biler er dog stadig i høj grad præget af elbiler. De udgjorde lige knap en tredjedel af det samlede salg.
Til gengæld fortsætter salget af plugin-hybrider med at falde. Det hænger sammen med den såkaldte registreringsafgiftsaftale fra 2020, som gradvist fjerner gunstige afgiftsvilkår for plug-in hybrider.
- Derudover har større udbud, tekniske udviklinger og prisfald på elbiler også haft en indflydelse på salget, lyder forklaringen fra De Danske Bilimportører.
Hos FDM hæfter man sig ved, at de elbiler, som sælges, fortsat er markant dyrere end benzinbilerne på salgslisterne.
Tendensen er, ifølge FDM, at flere bilejere skifter fra en brugt minibil som eksempelvis Skoda Fabia til en Tesla Model Y. Totaløkonomien for en elbil er så attraktiv, at de samlede omkostninger ved at eje en benzinbil til 250.000 kroner svarer til at købe en elbil til 350.000 kr.
– I vores rådgivning kan vi mærke, at det nu er hr. og fru Danmark, som overvejer at skifte til elbil. De har forstået, at selvom prisen er markant højere, så er de månedlige udgifter stort set de samme. Dermed gør man både noget godt for klimaet, samtidig med at man får markant mere bil for pengene, siger forbrugerøkonom i FDM, Ilyas Dogru.
- Tesla Model Y: 574
- Skoda Enyaq iV: 349
- Tesla Model 3: 254
- Audi Q4 e-tron: 202
- Volkswagen ID.4: 181
- Polestar 2: 178
- Ford Mustang Mach-E: 120
- BMW ix1: 94
- Cupra Born: 87
- Toyota bZ4X og VW ID. Buzz: 85
Overraskende godt salg
Generelt er der rigtig godt gang i bilsalget herhjemme. Alle årets måneder har salget ligget over de samme måneder sidste år.
- Ved årets start var der stor usikkerhed om bilsalget og danskernes lyst til at købe ny bil pga. rentestigninger og usikkerhed generelt, men det går væsentligt bedre, end vi frygtede” siger Mads Rørvig, adm. direktør for De Danske Bilimportører.
Kigger man på det samlede privatbilsalg for året, er Tesla lige nu det mest solgte bilmærke i Danmark efterfulgt af VW.
Peugeot ligger, trods kanonsalget i juli, på en syvendeplads overgået af Audi, Toyota, Skoda og Hyundai.
- Ford Kuga: 302
- Audi Q3: 71
- Jeep Compass: 58
- Hyundai Tucson: 54
- Audi Q5: 53
- Kia Niro: 50
- Volkswagen Multivan: 43
- BMW X1: 40
- Kia Ceed: 37
- Kia Sportage: 34
Mens salget af elbiler ræser af sted, er det stik modsatte tilfældet for dieselbilerne. De udgør nu under 5 procent af det samlede bilsalg til private.
Det svarer til, at der på tre år er blevet lidt over 100.000 færre dieselbiler i den danske bilflåde.
For få år siden var der ellers rift om biltypen hos private, men nu er salget nærmest ikke-eksisterende.
Det skyldes blandt andet en omlægning af registreringsafgiften tilbage i 2020, som betyder, at dieselbiler ikke længere får samme rabat for at køre længere på literen.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.