Erhverv

De fejrede milepæl med balloner og kanapeer. I kulissen er der noget helt andet på spil

Det var et afventende bifald, da de skrev sig ind i danmarkshistorien. Nu kan missionen få afgørende betydning for direktørens ambition om at vende store underskud

Ifølge direktør Carsten Drachmann kan bedriften være med til at sikre virksomheden profitable aftaler i fremtiden.
Ifølge direktør Carsten Drachmann kan bedriften være med til at sikre virksomheden profitable aftaler i fremtiden. Foto: Bo Lehm

Opdateret kl. 21:28

Den ligner til forveksling en VHS-afspiller med antenner. Mere prangende er den ikke.

Alligevel er den nænsomt placeret på en asteroidelignende piedestal på scenen. 

Foran sidder fremmødte gæster afventende på kanten af stolen med et fikseret blik rettet mod det nedtællende ur.

For om lidt er de vidner til et historisk øjeblik i dansk rumfartshistorie.

Og så er det naturligvis kun en Star Wars-reference fra en af oplægsholderne, der formår at erstatte den anspændte stemning med en kortvarig, kollektiv latter. 

Begivenheden er trods alt kulminationen på fire års arbejde og 100.000 mandetimer.

Så længe har det taget Aalborg-virksomheden at bygge den første danskproducerede deep space-satellit, og om lidt skal den sendes op med en raket fra Florida.

Men i kulisserne er der noget helt andet på spil, der ikke umiddelbart er til at få øje på for balloner og kanapeer. 

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Læs også

Gå til relaterede emner

Forsiden