inflation

Lønstigninger forventes at holde inflationen oppe i 2023

Det forventes, at inflationen ender på fire procent for hele 2023. Det skønner Nationalbanken i en prognose.

Nationalbankdirektør Christian Kettel Thomsen har onsdag svaret på spørgsmål fra pressen, efter at Nationalbanken udsendte sin nye prognose for dansk økonomi.
Nationalbankdirektør Christian Kettel Thomsen har onsdag svaret på spørgsmål fra pressen, efter at Nationalbanken udsendte sin nye prognose for dansk økonomi. Nikolai Linares/Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 10:15

Tusindvis af lønmodtagere har udsigt til pæne lønstigninger i både 2023 og 2024, men de skal til gengæld regne med, at det samtidig kan være med til at holde inflationen oppe.

Det fremgår af Nationalbankens halvårlige prognose for dansk økonomi.

- Inflationen i Danmark ventes at komme betydeligt ned i løbet af 2023, i takt med at det inflationspres, som er drevet af globale forhold, tager af, skriver banken.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden