Erhverv

Novo Nordisk får kritik og bøde for samarbejde med Falck

Medicinalgiganten Novo Nordisk har brudt etiske regler i samarbejde om vægttabsforløb, vurderer nævn.

Etisk Nævn for Lægemiddelindustrien vurderer, at Novo Nordisk med Falck-samarbejde har overskredet etiske regler om økonomiske fordele, lyder det i afgørelse. (Arkivfoto).
Etisk Nævn for Lægemiddelindustrien vurderer, at Novo Nordisk med Falck-samarbejde har overskredet etiske regler om økonomiske fordele, lyder det i afgørelse. (Arkivfoto). Tom Little/Reuters

Opdateret kl. 17:37

Den danske medicinalgigant Novo Nordisk har fået kritik og en bøde på 45.000 kroner af Etisk Nævn for Lægemiddelindustrien (Enli) for et samarbejde med Falck.

Det skriver DR på baggrund af en afgørelse fra det uafhængige organ.

Novo og Falck annoncerede i starten af året et samarbejde om et vægttabsforløb, hvor patienter på vægttabsmidlet Wegovy kunne få rådgivning om kost, livsstil og anden støtte af specialister hos Falck undervejs i deres vægttab.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden