Håndbold

FfI’s håndboldherrer i slemt uvejr

Tophold uddelte smæk til 2. divisionsholdet fra FfI

Anders Nielsen fra FfI i et gennembrud i opgøret mod topholdet fra Randers HH.Foto: Peter Broen
Anders Nielsen fra FfI i et gennembrud i opgøret mod topholdet fra Randers HH.Foto: Peter Broen Peter Broen

FREDERIKSHAVN: I første halvleg fulgte spillerne fra Frederikshavn fI pænt med mod topholdet Randers HH i mændenes 2. division i håndbold, men efter en pausestilling på 13-14 løb gæsterne storm mod FfI og vandt klart med 35-24.

- I de første 30 minutter var vi rigtig godt med og kunne med lidt mere skarphed have ført ved pausen, men straks i anden halvleg tordnede Randers HH løs og scorede fem gange, uden at vi kunne svare igen, og så var den kamp ligesom afgjort, siger FfI-leder Ole Jensen.

I slutfasen faldt frederikshavnerne helt sammen, og derfor blev nederlaget så voldsomt mod det absolutte tophold i 2. division.

- Randers HH kommer til at køre direkte igennem rækken formentlig uden pointtab, og jeg er sikker på, at de også kan klare sig i 1. division, vurderer Ole Jensen.

FfI indtager rækkens fjerdeplads med 11 point, og i næste runde venter IK Skovbakken. Også i den kamp har FfI fordel af hjemmebane.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden