Flybilletter til bundpris: Mallorca t/r til under 400 kr.
Nogle rejseselskaber har dumpet priserne før skolernes sommerferie
Opdateret 23. maj 2022 kl. 12:05
NORDJYLLAND: Skolernes sommerferie står for døren, men hvis man er klar til at rejse allerede nu, er der ultra-billige flybilletter hos nogle af rejseselskaberne.
Et pristjek foretaget torsdag viser, at man for eksempel kan købe en flybillet fra Aalborg Lufthavn til Cypern tur-retur, med afgang fredag morgen 22. juni og hjemrejse 29. juni, for kun 398 kr. hos TUI.
Ifølge TUI’s hjemmeside er normalprisen næsten 10 gange højere.
Man kan flyve fra Aalborg til Mallorca tur-retur lige så billigt, kun 398 kr., med afgang fra Aalborg fredag 29. juni og hjemrejse 6. juli, også hos TUI. Og også her er normalprisen 10 gange højere.
Betaler man lidt mere, knap 500 kr., er det muligt at købe flybilletter fra Aalborg til for eksempel Kreta, Tyrkiet og Mallorca tur/retur med afgang de kommende dage. Det fremgår af rejsesøgemaskinen travelmarket.dk.
Derfor så lave priser
De billige priser skyldes lav efterspørgsel og udsigt til godt vejr i Danmark:
- En del charterselskaber har ledige flysæder her i uge 25 og 26, som de i disse dage sælger til meget lave priser. Højsæsonen med skolernes sommerferie starter først i uge 27, og der er ganske enkelt ikke nok efterspørgsel lige nu. For at stimulere salget, må priserne på flybilletterne sættes kraftigt ned, siger direktør Ole Stouby fra travelmarket.dk.
- Vi ser også masser af rejser med fly og hotel i otte dage fra kun 799 kr. Det er virkelig billigt, og i en kombination med at det igen bliver varmt i Danmark i næste uge, er det en giftig cocktail for rejseselskaberne, tilføjer han.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.