Fodboldsæsonen er slut

Der blev delt pokaler ud til afslutningsfest i Dronninglund

Årets pigeungdomsspiller 2012, Camilla Pedersen, overrækker vandrepokalen til dette års ungdomsspiller, Malene Baj Nielsen. 	Privatfoto

Årets pigeungdomsspiller 2012, Camilla Pedersen, overrækker vandrepokalen til dette års ungdomsspiller, Malene Baj Nielsen. Privatfoto

DRONNINGLUND:Som afslutning på fodboldsæsonen 2012-2013 havde Dronninglund Fodbold inviteret alle klubbens pige- og drengespillere fra U6 til og med U18 til afslutningsfest fredag eftermiddag og aften.

Der var derfor stor aktivitet i og omkring Dronninglund Hallerne.

De godt 300 ungdomsspillere startede arrangementet med en times fodbold, hvor der blev afholdt ”hyggefodbold” på de mange træningsbaner.

Højdepunktet var dog kåringen af årets pige- og drenge ungdomsspiller samt overrækkelse af pokaler og præmier fra U12 til U18, mens spillerne fra U6 til og med U11 fik overrakt medaljer.

Inden selve medalje- og pokaloverrækkelsen udtrykte klubbens sekretær, Tommy Nielsen, i sin tale til alle spillere, trænere og forældre, at spillerne igennem deres træning og kampe havde lært en masse nye spændende ting omkring fodbolden, men understregede også det sociale ved at gå til fodbold i Dronninglund Fodbold.

Tommy Nielsen omtalte også alle de mange aktiviteter, der er foregået i den nu afsluttede sæson.

I sin tale roste han bl.a. alle klubbens mange trænere for deres store indsats på trænings- og kampbanerne. Der var også tak til forældrene for deres støtte ved opbakning til træning og kamp samt deres hjælpsomhed, når der skulle vaskes tøj og køres til kamp. Han sluttede med at takke de mange sponsorer for deres støtte og håbede til slut at se alle spillere, trænere, ledere og forældre efter en velfortjent sommerferie.

Årets ungdomsspillere hos U15 årgangene var det kun hos pigerne, man skulle kåre en spiller, da klubben ikke har haft et U15 drengehold i denne sæson. Årets ungdomsspiller 2012/2013 blev Malene Baj Nielsen. Hun fik overrakt en vandrepokal, blomster og gave sponseret af Dronninglund Sparekasse. Til alle pige- og drengespillerne fra U6 til og med U11 var der medaljer.

Der var pokaler til følgende ungdomsspillere:

U12 piger fidus-pokal: Sidse Falck. Kammeratskabs-pokal: Maria B. Hansen.

U12 drenge A fidus-pokal: Jeppe S. Thomsen. Kammeratskabs-pokal: Kasper Dalgaard.

U12 drenge B fidus-pokal: Elias Aabenhus. Kammeratskabs-pokal: Thor Demant.

U13 piger fidus-pokal: Mia Thomsen. Kammeratskabs-pokal: Emma Aagaard.

U13 drenge fidus-pokal: Steffan Axen. Kammeratskabs-pokal: Gustav Tjell.

U14 drenge 11-mand fidus-pokal: Kasper Poulsen. Kammeratskabs-pokal: Max Jensen.

U14 drenge 7-mand fidus-pokal: Kristian Sørensen. Kammeratskabs-pokal: Mikkel Hansen.

U15 piger 11-mand fidus-pokal: Mathilde Ludvigsen. Kammeratskabs-pokal: Lise Hostrup.

U15 piger 7-mand fidus-pokal: Christine Ingenuus. Kammeratskabs-pokal: Mette Nøhr.

U18 piger fidus-pokal: Sascha Petersen. Kammeratskabs-pokal: Safa Alekuzai.

Efter overrækkelserne var klubben vært med pølser og sodavand.

Kommentarer


Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.