Frost og sne på vej
Oven på et ordentligt blæsevejr venter der vintervejr i den kommende uge - igen er Nordjylland blandt de mest udsatte områder i Danmark
Ifølge DMI begynder det allerede søndag, hvor kold luft med lokale snebyger strømmer ned over landet fra nordøst og nord. Temperaturen falder til mellem 2 graders frost og 3 graders varme, lunest ved Østersøen. Og det bliver fortsat blæsende med jævn til hård vind, ved kysterne stedvis af kulingstyrke.
Mandag til onsdag ventes der perioder med lidt eller nogen sol, men også byger flere steder, især tirsdag og onsdag med slud eller sne. Vinden aftager og bliver svag til jævn, mens temperaturen i dagtimerne sniger sig over frysepunktet og om natten vil ligge mellem frysepunktet og 5 graders frost.
Torsdag ventes det at blive en anelse varmere igen, men der er fortsat risiko for nattefrost.
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.