Gaveregn på vejen

Statsministeren kan lære af Mariagerfjord

På en rasteplads på Nordre Ringvej nord for Hobro blev der delt gaver ud i stride strømme til bilisterne. Foto: Martin Damgård

På en rasteplads på Nordre Ringvej nord for Hobro blev der delt gaver ud i stride strømme til bilisterne. Foto: Martin Damgård

Galleri - Tryk og se alle billederne.

2
Galleri - Tryk og se alle billederne. Galleri - Tryk og se alle billederne.

Hvis nu regeringen med statsminister Helle Thorning Schmidt i spidsen gad kigge mod Mariagerfjord, så kunne de have lært lidt om, hvordan ordet "Betalingsring" kan give smil på læben i stedet for dårlige meningsmålinger. Søndag fik Hobro, Arden, Mariager og Hadsund nemlig en "omvendt betalingsring" for en dag. Det betød, at alle bilister på ni rastepladser udenfor de fire byer blev vinket ind og overdænget med gaver fra en række sponsorer i kommunen. I alt blev der på fire timer delt 20.000 gaver ud til bilisterne. - Folk skal være hjertelig velkomne i vores byer, det er i bund og grund det budskab, vi gerne vil fortælle - og det forsøger vi at gøre med en sjov gimmick, siger erhvervsdirektør Torben Ladefoged. - Vi synes ikke der for mange bilerne i byerne, vi vil faktisk rigtig gerne at der er flere, som tager turen ind til vores byer for at handle, understreger erhvervsdirektøren, som stod ved den nordlige indkørsel til Hobro - sammen med blandt andre John Bastrup og Henning Frank fra Hobro Borgerværn, der i dagens anledning var trukket i uniform. De to Borgerværns-folk havde travlt med at vinke biler ind til siden, hvor de blev modtaget at blandt andre Henrik Ravn Mortensen fra Spar Nord. - Velkommen til Mariagerfjords omvendte betalingsring, her får I gaver for at komme ind, lød det fra Henrik Ravn Mortensen, som sendte bilisterne videre mod popcorn, vaskepulver, aviser, drikkedunke, bøger. Og meget andet. Politiet i Hobro havde på forhånd sagt god for aktionen, og Torben Ladefoged glæder sig over, at bilisterne tog godt imod initiativet, der er kommet fra en brandinggruppe. - Jeg tror, vi på lidt længere sigt kan få noget ud af initiativet - vi får gjort opmærksom på byerne, folk synes det er sjovt, og vi har fået mange positive meldinger, siger han.

Anmeld kommentaren

Giv redaktøren besked, hvis du synes indholdet virker forkert.

Anmeld kommentaren

Redaktøren er underrettet og vil kigge nærmere på indlægget.


Breaking
Nu har Gravenshoved-eleverne fået deres undskyldning
Luk