Hele landet

Glemmer du også at fjerne benzinslangen?

Betalingsautomater ved benzinstandere får et stigende antal bilister til at glemme at fjerne tankpistolen i bilen

Foto: Colourbox
Foto: Colourbox

Opdateret kl. 16:44

HELE LANDET: Det skal ofte gå tjept, når bilen skal tankes. Men får et stigende antal bilister går det måske en anelse for stærkt ved benzinstanderne.

Siden der blev indført kortbetaling ved benzinstanderne i 2013, er der nemlig sket en stor stigning i antallet af bilister, der glemmer at fjerne benzinslangen, inden de kører fra tanken. Det skriver fdm.dk

- Der sker ofte det, at folk registrerer kortet i betalingsautomaten, sætter pistolen i tankstudsen og står så og kigger lidt. De bliver rastløse og forlader bilen for at gå på toilettet eller købe noget at spise. Når de kommer tilbage til bilen, er de mentalt videre og sætter sig ind i bilen og kører, forklarer Thomas Rytter, områdechef hos Shell.

Flere gange om dagen

Også hos Statoil, Q8 og Shell nikker man genkendende til problemet.

- I vores tal er også inkluderet episoder, hvor f.eks. ladbiler kommer til at køre pistolerne af, fordi de kører for tæt på. Generelt har tallet været stigende over en længere periode, og det er vores fornemmelse, at det skyldes, at folk i stigende grad laver mange andre ting – særligt på telefonen – samtidig med at de tanker, siger Ann Kirstine Havsteen, marketing- og kommunikationsdirektør hos Statoil.

Hos de tre kæder sker det sammenlagt næsten fem gange dagligt, at uopmærksomme bilister glemmer at fjerne tankpistolen.

Kan være farligt

Når bilisterne glemmer tankpistolen i bilen kan det både gå ud over selve tankpistolen, slangen, standeren og bilen. I yderste konsekvens kan det også være farligt for omkringstående ved tankstanderne.

- Når der kommer et stort træk, adskilles slange og pistol, og det kan være farligt, da slangen, der er ret tyk, vil lave et svirp og kan ramme andre. Det er heldigvis ikke sket, men en andens bil er blevet ramt. Man skal ikke frygte, at der kommer mere brændstof ud, end der er i slangen, for det stopper automatisk, siger Thomas Rytter fra Shell.

Opfordringen fra både tankstationerne og FDM lyder, at man skal blive ved tankpistolen, når man tanker.

Få adgang første måned for kun 49 kr.

Prøv Nordjyske nu

Allerede abonnent? Log ind

Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.

Gå til relaterede emner

Forsiden