Gode ben i Nordjylland
Det er en forsommer-klassiker, når en tusindtallig skare cykler Nordjylland rundt
NORDJYLLAND: Det hele startede i 1990. Og i år er det 24 gang, der er Nordjylland Rundt på Cykel.
Ja, der har været et par aflyste år, men ellers det traditionsrige cykelløb en fast bestanddel af tilbuddet til det cyklende motionsfolk her i forsommeren.
Starten gik klokken 6 tidligt lørdag morgen for de allerførste, som skulle ud på den længste distance: 305 kilometer. Deltagerne her blev sendt af sted akkompagneret af regndråber i gorilla-klassen, men efterhånden som dagen gik, blev vejret bedre med masser af sol.
Og masser af vind.
Og vinden er din ven, når du har den i ryggen. Men det er også en grim modstander, når den kommer forfra.
Men den megen regn her på det seneste har også betydning på et helt andet plan: Det giver flere punkteringer. Og der har været rigtigt mange punkteringer ved årets løb.
Forbi Hjallerup før markedet
Når løbet starter så tidligt, så skyldes det også Hjallerup Marked. Cykelrytterne kommer ganske tæt på markedsområdet, og derfor er det vigtigt, at de passerer Hjallerup-området, inden de mange markedsgæster indfinder sig.
I alt var der 1200 deltagere i motionsløbet. De sejeste kastede sig ud i 305 kilometer. En stor gruppe valgte at køre 190 kilometer. Flest deltagere var der dog i 130-kilometers-løbet, som er cykelløbets klassiske distance. Men man kunne også nøjes med 75 kilometer. Og endelig var der en tur på 25 kilomter. Her i den sidste kategori var der især mange børn og mange godt oppe i årene.
Det er også i denne kategori, at vi finder løbets langsomste gennemsnitshastighed: 11,7 kilometer i timen.
Men vigtigst: Det blev gennemført.
Solidt overskud
Og de 1200 cyklister præsterede på den pæne side af i alt 150.000 kilometer på de nordjyske veje. Og der var adskillige cykelryttere der humpede rundt på trætte ben efter dagens motionsudfordring. Men andre så ud til at have så gode ben, at de var i stand til at tage turen én gang til.
For at løbet kan holde skindet på næsen, skal der være 600 deltagere. I år var der 1200.
- Det koster cirka en krone og 25 øre per kilometer, siger Henrik Jess Jensen, der er formand for Aalborg Cykelring, som arrangerer løbet sammen med CCH - cykelklubben i Hjørring.
- Vi har ikke gjort regnskabet op endnu, men jeg vil gætte på, at vi ender med et overskud på omkring 100.000 kroner. De penge deler de to cykelklubber, og pengene bruges til vores børne- og unge-arbejde i klubberne, fortæller Henrik Jess Jensen.
Klokken 21 blev lygterne slukket på start- og slutpladsen på kassererne i Sundby Hvorup. Og så blev der sendt biler ud for at hente de sidste.
FAKTA
Nordjylland Rundt på Cykel køres på fem distancer. Her er vinderen i hver gruppe
Hurtigste mænd:
305 kilometer: Gert Tougård, Aars, 9 timer og 39 minutter
190 kilometer: Rene Mørk Sand, Brønderslev, 5 timer og 25 minutter
130 kilometer: Jonas Holm, Aalborg, 3 timer og 26 minutter
75 kilometer: John Poulsen, Hadsund, 2 timer og 11 minutter
25 kilometer: Victor Fanøe (under 10 år), 51 minutter
Hurtigste kvinder:
305 kilometer: Susanne Wetke, Aalestrup, 10 timer og 21 minutter
190 kilometer: Hanne Lauritsen, Frederikshavn, 5 timer og 49 minutter
130 kilometer: Charlotte Brun Thorup, Nørresundby, 4 timer og 7 minutter
75 kilometer: Hanne Kristine Jørgensen, Kristiansand, 2 timer og 42 minutter
25 kilometer: Esther Andersen, Aabybro, 1 time og 8 minutter
Få adgang første måned for kun 49 kr.
Prøv Nordjyske nuAllerede abonnent? Log ind
Abonnementet giver adgang til Nordjyske.dk og fornyes automatisk til 109 kr. pr. måned og er uden binding.